18.8 C
Skopje
Tuesday, September 27, 2022

Методологија за ЕУ, Османи се сретна со Тимоние

Најчитани вести

Во пресрет на дискусиите во Советот на ЕУ околу новата методологија за проширување предложена од Франција, францускиот амбасадор Кристијан Тимоние и вицепремиерот Бујар Османи ги разменија првите впечатоци. Според нив, фактот што Париз освен оценката на земјите членки, сака да ја слушне и на Скопје, што докажува инклузивност на процесот и ги отфрла сите шпекулации дека Франција не го поддржува зачленувањето на земјата во ЕУ.

„Ние не гледаме друга можност за интеграција на Западниот Балкан освен вистинска можност, а не само да дадеме датум и да чекаме 20 – 30 години. Ние сакам нешто операционално. Сега, тоа ќе го дискутираме и со останатите земји членки. Ние би сакале работите да бидат регулирани уште на почетокот на 2020 година и да бидеме подготвени пред самитот затоа што ова е лимитот на нашите напори“-рече Кристијан Тимоние, амбасадор на Франција

Османи го оцени позитивно пристапот, кој според предложената методологија, државите кандидати ќе го имаат кај структурните фондови и можноста за учество во работните тела на ЕУ. Реверзибилноста и стриктното мониторирање, вели Османи, ќе го помогнат забрзувањето на процесот на зачленување.

„Документот предвидува полноправно зачленување и ништо помалку од полноправно членство како конечна цел на процесот на преговори и ова ги исклучува од дебатата сите разговори за можни алтернативи на проширувањето. Оваа методологија, доколку се усвои, предвидува и дополнителни мерки, но предвидува и пристап до структурните фондови“-изјави Бујар Османи, вицепремиер за европски прашања.

Франција очекува методологијата која содржи седум фази да се усвои во 2020 година и како таква да вреди за сите држави кандидати, вклучувајќи и ги и Црна Гора и Србија кои ги почнаа прговорите.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com