21.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Мета: Состојбата со Ковид-19 оди кон национална катастрофа

Најчитани вести

Албанскиот претседател Илир Мета ја обвини владата на премиерот Еди Рама во врска со преземените мерки против Ковид-19 и процесот на вакцинација нагласувајќи дека ситуацијата оди кон национална катастрофа. Тој ја повикува владата да ги стави граѓаните во прв план.

-Во услови кога пандемиската состојба е значително отежната, криминал зголемените случаи на заразени и изагубени животи да се третираат како статистика. Само вчера се регистрирани 18 починати и според извештаите на терен, на секои 13 минути пристигнува брза помош во инфективната клиника,напиша Мета.

Тој вели дека нема конкретен план за вакцинирање на граѓаните, нема подобрени услови во болниците, нема ефкасни мерки за спречување на ширењето на пандемијата кај населението.

Оценува дека ситуацијата оди кон национална катастрофа, која мора да се спречи без да се губи време.

– Ситуацијата оди кон национална катастрофа, која мора да се спречи без да се губи повеќе време. Секој изминат ден значи повеќе последици по здравјето и животот на граѓаните, чијашто заштита треба да биде наш апсолутен приоритет. Пропаганда што си игра со животот на Албанците не може и не смее да се случи, додава тој.

Тој ја повикува владата да ги стави граѓаните во прв план, да превземе други итни мерки, бодејќи досегашните не дале резултат.

-Итно е потребна нова сеопфатна антиковид стратегија базирана на совети од најдобрите епидемиолози, вирусолози и имунолози, дома и во странство, зашто до сега преземените мерки и ограничувања не даваат никакви резултати. Јавните трошоци за вакцинација, лекување, тестирање, за снабдување на болнички центри и службите за реанимација со опрема за спасување на животите, сега се поважни од кога било,апелира Мета.

Од граѓаните бара да бидат многу внимателни и строго да ги почитуваат мерките за заштита.

Во меѓувреме не стивнува нагорната линија на новозаразени со Ковид-19. Вчера беа регистрирани нови 1.075 случаи додека починале 18 пациенти. Бројката на хоспитализирани беше 585 паценти што е највиска бројка до сега.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com