17.8 C
Skopje
Saturday, July 31, 2021

Меси прв фудбалер со над 25 голови 12 сезони по ред

Најчитани вести

Напаѓачот на Барселона, Лионел Меси постигна два гола во победата од 5:2 остварена синоќа над Хетафе во шпанската Ла Лига.

Триесет и тригодишниот Аргентинец ги постигна 24. и 25. погодок во сезоната. Така, Меси постави рекорд со 25 или повеќе дадени голови 12 последователни сезони.

Најблизу до достигнувањето на Меси беше фудбалерот на Јувентус, Кристијано Роналдо, кој играше за Реал Мадрид. Португалецот постигна 25+ голови во 11 од последните 12 сезони во лигата. Тој во сезоната 2018/2019 имаше 21 гол во Серија А.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести