15.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Месиќ: Не го бранам Путин, но Украина треба да биде неутрална, НАТО никаде не оди да сади зеленило

Најчитани вести

Стипе Месиќ, поранешниот претседател на Хрватска во неколку наврати се сретна со Владимир Путин, кого често го опишуваше со одбрани зборови, бидејќи често ги критикуваше обвинувањата против руската политика.

Какво е вашето мислење за војната, нападот на Русија врз Украина?

Одговорот на ова прашање не може да биде краток бидејќи треба да се видат причините и последиците, а не е ниту од поново време. Затоа што кога во минатото беше договорено Советскиот Сојуз да го поддржи обединувањето на Западна и Источна Германија, и кога се распушти Варшавскиот пакт, беше договорено НАТО да не се шири кон границите на Русија. Знам дека има дилеми дали ова е договорено или не, но колку што можев да проверам е договорено и постои во досиејата. Сега има краток спој. Прашањето е зошто беше неопходно да се изнуди експанзија ако Русија не е непријател. Да се ​​потсетиме на тензијата што преовладуваше околу ракетите на Куба меѓу Америка и СССР, кога поради тоа се закануваше нуклеарна војна. Кој знае дали исто така малку по малку ракетите не би дошле и на руската граница. Тоа требаше да се реши порано, бидејќи секоја од земјите што се во НАТО има своја предисторија. Според мене, најдобар модел за Украина беше неутралноста што ја има Финска, а не да се форсира членството во НАТО, смета Месиќ.

Според него, Украина не е во моментов во НАТО, но тоа е процесот што се случува.

-Ако дојде НАТО, секогаш е можно да се донесат проектили и треба да се знае за тоа. НАТО не доаѓа да сади зеленило. НАТО ја имаше својата улога додека непријател беше Советскиот Сојуз и додека имаше идеолошки спорови. Но, СССР веќе го нема, ниту постои опасност од него, а требаше да се води поинаква политика на НАТО. На крајот на краиштата, Америка стои зад се бидејќи НАТО нема своја сила, вели Месиќ.

Поранешниот хрватски претседател смета дека Русија ќе ретерира кога ќе се договорат причините и последиците.

-Јас би сакал проблемот да се реши со преговори, но таквите проблеми не се решаваат само со преговори, рече Месиќ.

Тој пред еден месец изјави дека Америка е длабоко ангажирана во актуелната криза, но не во улога на бранител на Западот и демократијата, туку во улога на земја која е речиси очајна да ја зачува или да ја врати позицијата на светскиот хегемон, суперсила на која никој не е рамен и кој одлучува каков ќе биде светот во кој живееме.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com