32.8 C
Skopje
Friday, July 1, 2022

Месиќ: Не би било добро Китаровиќ да добие нов мандат

Најчитани вести

Поранешниот хрватски претседател Стјепан Месиќ смета дека не би било добра идеја претседателката на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ да биде реизбрана на функцијата, бидејќи според него, таа не направила ништо во текот на нејзиниот мандат.
– Таа користеше туѓи успеси, како на пример на фудбалерите, и се претстави таму. Но, таа не направи ништо. Таа даде недостижни ветувања дека Хрватска ќе биде најпросперитетна и најбогата земја во Европа и во светот ако гласачите ја изберат неа за претседател. Таа често држеше говори што немаат никаква врска со ништо, изјави Месиќ за босански медиуми.
Тој изрази очекување дека хрватските гласачи ќе донесат најразумна и мудра одлука во вториот круг на изборите.
– Шкоро неодамна објави дека останува во политиката … ако остане во политика, тој не може да ги повика своите гласачи да гласаат за ХДЗ. Затоа што тоа би била изгубена битка. Ова е можност да се појават пукнатини во политичкиот простор на Грабар-Китаровиќ и да завршат со движење кон помирна, покултурна и подемократска Хрватска, рече Месиќ

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com