1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

Меркел ќе се заложи за датум за преговори за Северна Македонија

Најчитани вести

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека ќе се заложи за одредување датум за почеток на преговори на Северна Македонија за членство со ЕУ, јави МИА. Меркел истакна и дека лидерите на ЕУ за време на дводневниот самит во Брисел разговарале за Северна Македонија.

„Ќе направам сѐ што можам за да се донесе таа позитивна одлука затоа што Северна Македонија направи примерна работа со Преспанскиот договор, одлична работа, и разговаравме за ова вчера. Станува збор за неколку недели, навистина, но нашата заложба стои и што се однесува до мене ќе ја заложам сета своја политичка тежина за ова“, изјави Меркел од Брисел.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести