-1.2 C
Skopje
Monday, February 6, 2023

Меркел сака да им забрани влез во ЕУ на британските патници

Најчитани вести

Германија ќе се обиде да издејствува забрана за влез на британските патници во земјите од Европската Унија без разлика дали се вакцинирани или не тврди „Тајмс“.

Германската канцеларка, ангела Меркел сака Бртианија да ја прогласи за „загриживачка земја“ поради распространувањето на опасниот делта сој тврди медиумот.

За овој план ќе се дискутира на Одборот на ЕУ за интегриран политички одговор на кризата. Против ваквата идеја се Грција, Шпанија, Кипар, Малта и Португалија.

Меркел оваа седмица би требало да има состаник со британаскиот премиер Борис Џонсон кој пак се оечкува да објви дека Велика Британија ќе дозволи патување за комплетно вкацинираните без никакви рестрикии со исклучок на земјите од висок црвен ризик.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести