32.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Меркел: Германските работодавачи итно бараат квалификувана работна сила

Најчитани вести

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека многу компании во Германија се соочуваат со сериозен проблем со недостиг на квалификувана работна сила.

Во денешната видео-пораката Меркел рече дека многу компании би можеле да ја напуштат Германија доколку не можат да најдат доволно квалификувани работници.

Меркел истакна дека проблемот е толку сериозен што секој сектор во земјата се соочува со недостиг на квалификувани работници.

Потсетувајќи се дека во Германија пред околу 15 години имало околу пет милиони невработени, Меркел рече дека компаниите денес имаат многу сериозен проблем на недостиг на квалификувана работна сила.

– Многу работодавци и компании итно бараат квалификувани работници. Затоа и ние треба итно да вложиме дополнителни напори за да имаме квалификувани работници. Инаку, компаниите ќе треба да одат на друго место. Секако дека не тоа не го сакаме, рече Меркел.

Таа изрази задоволство што околу 2,5 милиони луѓе од земјите членки на ЕУ работат во Германија, истакнувајќи дека тоа не е доволно. Таа оцени дека треба да се преземат дополнителни мерки за да се донесат квалификувани работници и од земјите што не се членки на ЕУ.
Германската канцеларка потенцираше дека законот, кој ќе стапи во сила во март 2020 година, со цел намалување на дефицитот на квалификуваната работна сила, подготвува правна основа за решавање на овој економски проблем.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com