-2.2 C
Skopje
Monday, February 6, 2023

Меркел во Вашингтон на средба со Бајден

Најчитани вести

Претседателот на Соединетите држави Џо Бајден денеска во Вашингтон ќе се состане со германската канцеларка во заминување Ангела Меркел, соопшти Белата куќа. „Претседателот Бајден со нетрпение очекува да ја пречека канцеларката Ангела Меркел од Германија во Белата куќа“, изјави секретарот за печатот Џен Псаки, додавајќи дека пандемијата на ковид-19 и справувањето со климатските промени се на врвот на агендата. Експертите велат дека нивните разговори веројатно нема да дадат големи достигнувања во спорните прашања, како рускиот гасовод до Германија и американскиот притисок Берлин да ѝ се спротивстави на Кина

Двете страни изјавија дека сакаат да ги ресетираат врските затегнати за време на претседателството на Доналд Трамп. Сепак, нивните позиции за некои прашања остануваат далеку одвоени. Меркел го отфрли противењето на Соединетите Држави и источноевропските соседи на скоро завршениот гасовод „Северен тек 2“. За време на нејзините 16 години на власт, Меркел работеше напорно за поблиски германски и европски економски врски со Кина, за што администрацијата на Бајден смета дека е глобална закана. Бајден откако ја презеде функцијата им беше домаќин на уште двајца светски лидери, од Јапонија и Јужна Кореја.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести