6 C
Skopje
Sunday, May 9, 2021

Мелинда и Бил Гејтс се разведуваат

Најчитани вести

Бил и Мелинда Гејтс се разведуваат. Двајцата објавија изјава на „Твитер“ со која потврдија дека по 27 години на бракот му дојде крајот.

„После многу размислување и многу работа на нашата врска, донесовме одлука да го прекинеме нашиот брак. Во текот на изминатите 27 години одгледавме три неверојатни деца и изградивме фондација која работи низ целиот свет за да им овозможи на сите луѓе да живеат здрав и продуктивен живот. Продолжуваме да веруваме во оваа мисија и ќе продолжиме да работиме заедно во фондацијата, но веќе не веруваме дека можеме да растеме во пар во следната фаза од нашите животи“, гласи објавата на „Твитер“.

Тие беа во брак 27 години. Се запознаа кон крајот на осумдесеттите години кога Мелинда се приклучи на компанијата на Бил „Мајкрософт“, а се венчаа во 1994 година. Имаат три деца, а за време на бракот станаа филантропи и ја основаа огромната фондација „Бил и Мелинда Гејтс“.

Организацијата потроши милијарди во борбата против заразни болести и поттикнување на вакцинирање на деца.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести