20.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Мексико и Хондурас со програми за 20.000 работни места

Најчитани вести

Мексико ќе помогне со програми на Хондурас за да се создадат 20.000 работни места меѓу јули и декември 2019 година.

– Иницијативата има за цел развој и просперитет, изјави Хуан Орландо Ернандес, претседател на Хондурас. Тој ги повика банките, меѓународните организации и нациите да го поддржат проектот.

– Наскоро ќе објавиме за формирање голема меѓународна коалиција за масовно генерирање работни места во Централна Америка (Хондурас, Ел Салвадор и Гватемала), додаде тој.

Ернандес потсети дека околу пет отсто од економијата на Хондурас се занова на одгледување кафе, но 90 отсто се на мали производители кои добиваат помалку од два цента за секоја чаша кафе, што може да чини до пет долари во град како Њујорк.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com