20.8 C
Skopje
Friday, June 18, 2021

МЕКСИКАНЦИТЕ СМИСЛИЈА МАСКА ЗА ВО РЕСТОРАН И КАФИЧ: Цел свет го коментира ова!

Најчитани вести

Научниците во Мексико дизајнираа заштитна маска што се носи само преку носот. Идејата е да ја носите оваа маска под вообичаената маска, а кога ќе седите во ресторан или кафуле, оваа ќе ви остане на носот.

Во коментарите под видеото кои демонстрираат како тие треба да се користат, некои сметаат дека ова е добра идеја, други сметаат дека е опасно затоа што се плашат дека поради оваа маска ќе заборават да ја стават вистинската, но сите се согласуваат за една работа – колку смешно изгледа.

„Не е иновација, кловновите ја носат со години“, „Можеби го намалува ризикот од инфекција, но го зголемува ризикот од гушење на храната од смеа“, се некои од коментарите.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести