-0.2 C
Skopje
Thursday, January 20, 2022

Медицински феномен: Што се тоа супер-антитела и како тие го неутрализираат Ковидот?

Најчитани вести

Ова е случај со многу мал број луѓе во Светот.

Во јули, менаџерот за комуникации од универзитетот Џорџ Мејсон во Ферфакс, Вирџинија, 54-годишниот Јохан Холис сфатил дека припаѓа на ретка категорија луѓе чијашто крв може да им помогне на научниците да го разберат корона вирусот и евентуално да им помогне на луѓето кои ќе се разболат.

Тој бил многу изненаден кога дознал дека го победил ковид, без да знае дека воопшто му влегол опасен вирус.

Крвта на Холис е полна со таканаречени супер-антитела кои го неутрализираат Ковид-19, дури и ако нивната крв е разредена 10 000 пати, изјави патологот од универзитетот Џорџ Мејсон во Ленс Лиота.

„Се чини дека Холис не може да го допре корона вирусот “, рече Лиота.

Тоа е медицински феномен што може да се најде кај помалку од пет проценти од популацијата кои биле во контакт со ковид, покажа студијата, што ја прави крвта на Холис важен извор во потрагата по лек за оваа болест.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com