-0.2 C
Skopje
Sunday, December 5, 2021

Медицински феномен: Забременила додека била – бремена

Најчитани вести

Лекарите му соопштија на овој британски пар дека бебињата се зачнати со разлика од три недели.

На почетокот, малиот Ное напредуваше прилично убаво во матката на неговата мајка. Првите ултразвучни скенирања на Ноа на возраст од седум недели и десет дена покажаа на мама Ребека Робертс (39) и тато Рис Вивер бебе кое тие се обидоа да го зачнат повеќе од една година.

Но, по три месеци бременост, Ное одеднаш доби компанија! Ултразвукот на 12-та недела покажа дека Ноа има и мала сестра.

„Забременив додека бев бремена. Апсолутно е лудо. Затоа што тоа не треба да се случи “, рече Ребека.

Тоа е медицински феномен – суперфетација, односно оплодување на нови јајца од различни јајници, додека формираниот фетус е веќе во матката.

Студија од 2008 година откри помалку од 10 вакви случаи ширум светот, пишува Си-Ен-Ен.

Лекарите и соопштија на овој британски пар дека бебињата се зачнати со разлика од три недели.

„Не можев да верувам дека ми се случи. Но, всушност е убаво. Како да добивте на лотарија “, рече Ребека.

Чувствата на тато се слични: „Работата е завршена со едно движење. Всушност, ние сме единствени и имавме среќа “.

Гинекологот др. Лилијан Шапиро објасни дека во случајот на Ребека, јајцето било оплодено и всадено за време на првата овулација и „некако повторно овулирано за време на истиот циклус“.

„Уште едно јајце беше оплодено – стана друг ембрион – и во различно време и двата ембриона беа всадени во матката“.

Друга причина зошто суперфетациите се исклучителни, рече Шапиро, е што матката, откако ќе започне бременоста, веќе не е гостопримливо место за имплантација.

„Ова значи дека вториот ембрион мораше да се всади и да расте во фаза кога не би помислиле дека ќе може да расте. Скоро никогаш не сме виделе каде два ембриони почнуваат да се развиваат во различно време. Тоа е неверојатно “, рече Шапиро.

Близнаците Ноа и Розали се родени во септември 2020 година со царски рез. Но, девојчето беше скоро двојно потешко – тежеше нешто повеќе од еден килограм, додека Ноа тежеше 1,8 килограми. Двајцата беа на одделот за интензивна нега на неонатологија, а малиот таму помина дури 95 дена. Дури и денес, кога имаат седум месеци, Ноа е доста постар од неговата сестра.

„Таа беше толку ситна. Но, таа е мал војник кој веќе има своја личност. „Воопшто не ми е гајле за неа“, изјави гордиот татко за Си-Ен-Ен.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com