21.8 C
Skopje
Friday, July 30, 2021

Медведев: Односите меѓу Русија и САД се вратени во ерата на Студената војна

Најчитани вести

Претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев рече дека односите меѓу Русија и Соединетите Американски Држави во суштина во последните години се вратени во ерата на Студената војна.

Тој додаде дека санкциите и конфронтацијата водат до трајна нестабилност во светот.

“Во последниве години, односите меѓу Русија и Соединетите Американски Држави всушност се префрлија од ривалство кон конфронтација, и не вратија во ерата на Студената војна. Притисок од санкции, закани, спротивставување на конфликти, заштита на нивните себични интереси, сето тоа го носи светот во состојба на постојана нестабилност“, рече тој.

Според него, „Русија денес, како СССР во минатото, отсекогаш била таа што ги достигнува САД по однос на нивото на закана за противникот“.

Тој потсети и на кубанската ракетна криза од 1962 година, кога Советскиот Сојуз, како одговор на Америка, распореди стратешко офанзивно оружје на Куба.

Во тие услови, САД преминаа на понатамошна конфронтација, потсетува Медведев.

Тој верува дека два моменти се издвоиле во таа криза.

Друга таква ситуацијата, која беше на работ на војна, ја спасија лидерите на две суперсили, кои во тој момент покажаа трезвеност за да ја проценат ситуацијата, прифатија на компромис и затоа беа подготвени кон отстапки, прецизира Медведев.

Медведев ги советува САД да користат директна комуникација со Русија не само телефон со кој можат да стапат во контакт, туку и како можност за отворен дијалог.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести