9.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Мега-популарниот тренд на ТикТок : Добро внимавајте што имате на себе, се користат апликации со чија помош можат да ве видат потполно голи!

Најчитани вести

Првично создаден како начин за славење на женското тело, популарен предизвик на TikTok, во кој жените заводливо се движат, откривајќи ја само својата силуета, на крајот се претвори во опасна активност за учесниците, предупредувајќи дека мажите го користат овој тренд за да гледаат голи жени.

Оригиналниот тренд вклучува поставување црвен филтер над видео клипот, во кој танцувате голи или полуголи, така што се чини дека вашата сенка заводливо танцува, како анимацијата во воведниот прилог на филмовите за Џејмс Бонд.

Сепак, опортунистите на социјалните мрежи открија како да се отстрани филтерот, откривајќи на тој начин голи или делумно облечени женски тела. Тие, исто така објавија водичи на YouTube и на други места на кои им покажаа на своите колеги воајери како да го направат тоа.

Големо кршење на правилата
„Тоа лесно се случува на социјалните мрежи, со мал одговор на прекршување на правилата од страна на Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat или TikTok“, напишал еден лут корисник на Facebook за дрското кршење на приватноста.

„Кога ќе ги потсетат дека ова е грубо, гадно и неприфатливо, мажите одговараат дека жените секогаш наоѓаат начини да станат жртви и дека не треба да бидат голи на Интернет. Ова е големо кршење на правилата и YouTube треба да ги отстрани што е можно побрзо “, твитна Ај Диксон, новинар во Ролинг Стоун.

Во друга најава за поддршка со скоро 100.000 лајкови, корисник на TikTok ги предупреди учесниците во овој предизвик „добро да се погрижат за тоа што имаат на себе пред да го стават финалниот производ“.

Самопрогласената фотографка објави и следно видео во кое таа одбива да учествува во предизвикот со силуетата, наместо да објавува коментари од револтирани луѓе.

@lostvsnryshots

PSA TO ALL THE QUEENS ✨ #silhouettechallenge #silhouette #PSA #queensupportqueens #tiktoktrends #photography #photoshoot #phototricks

♬ Put Your Head On My Shoulder – Giulia Di Nicolantonio

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести