17.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Меган Маркл победи во судски процес против еден од најголемите британски таблоиди

Најчитани вести

Меган, војвотката од Сасекс и сопруга на принцот Хари, победи на судски процес против Асошиејтед весниците по двегодишно судење.

„Меган Маркл имаше разумни очекувања дека содржината на писмата ќе остане приватна, а написите ги кршат тие очекувања“, рече судијата Марк Ворби.

Да се потсетиме, пред две години, Меган му испрати на својот татко во Мексико приватно и емотивно писмо, чии делови беа објавени од таблоидите во сопственост на „Асошиејтед весници“, „Мејл он сандеј“ и „Мејл Онлајн“.

„Благодарна сум на судот што смета дека тие весници одговараат за нивните незаконски дела и дехуманизација“, рече Маркл. Таа додаде дека парите што ќе ги добие преку решавање на судскиот спор ќе бидат донирани во добротворни организации кои се борат против насилството од врсници, пишува NBC News.

На виделина излегоа и документи кои сведочеа за време на судењето дека Меган тврдела дека се чувствува незаштитена од кралското семејство додека била во центарот на вниманието за време на нејзината бременост. Прикажани се и пораките на принцот Хари до нејзиниот татко, неколку дена пред нивната венчавка, кои го молат да престане да комуницира со медиумите.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com