18.8 C
Skopje
Saturday, July 24, 2021

МВР на Србија ги предупреди родителите за уште еден предизвик на социјалните мрежи

Најчитани вести

Министерството за внатрешни работи на Србија доби писмо од Интерпол со предупредување дека циркулираат информации за повик за групно самоубиство на млади луѓе.

По тој повод, Министерството за внатрешни работи апелира до родителите да ги следат активностите на своите деца на социјалните мрежи.

Министерството било известено до Интерпол за информации што кружат на една социјална мрежа, во врска со групното самоубиство на млади луѓе, по што, иако дописот е само за информација, српското МВР веќе ги проверува наводите.

„Припадниците на Министерството за внатрешни работи со максимална претпазливост пристапуваат кон проверка на наведената или слична содржина на социјалните мрежи. Исто така, апелираме до родителите да обрнат внимание на однесувањето на нивните деца и содржината што ја следат на социјалните мрежи“, соопшти српското МВР.

На крајот на јануари, Италија ја потресе смртта на десетгодишно девојче кое почина поради предизвик на „ТикТок“.

Предизвикот, како што се наведува, имал за цел да се остане што подолго без воздух, што имало фатални последици за девојчето.

По овој случај, во Србија се појави веста за самоубиството на момче, што наводно имаше врска со овој предизвик на социјалната мрежа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести