12.8 C
Skopje
Friday, December 3, 2021

МВР и Кривичен суд: На Рашковски му е дозволено да оди на лекар

Најчитани вести

МВР и од Кривичниот суд со идентична изјава дека поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, излегувал од својот дом иако издржува мерка куќен притвор.

Основниот кривичен суд Скопје, по добиено барање и доставена медицинска документација за закажани лекарски прегледи и специјалистички упат за лекарска интервенција, а согласно одредбите од ЗКП и Правилникот за
куќен ред за извршување на мерките притвор, има издадено дозвола со конкретно определени денови и конкретно определен временски рок во текот на денот, кога на осомничениот Д.Р. му се дозволува извршување на
прегледите и интервенцијата.

Дозволата е издадена со предупредување дека при евентулани злоупотреби, на осомничениот ќе му се определи мерка притвор.

Вчера, неколку медиуми објавија фотографии од Рашковски, на кои се гледа како без полициска придружба оди по улица во населбата Аеродром.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com