-7.2 C
Skopje
Thursday, February 9, 2023

Мбапе на само 20 години стигна до 100 натпревари во францускиот шампионат

Најчитани вести

Фудбалерот на пари Сен-Жермен, Килијан Мбапе го одигра својот 100 натпревар во француската Лига 1. Дваесетгодишниот напаѓач беше дел од ПСЖ синоќа на дуелот со Тулуз во 3. коло.

ПСЖ победи на домашен терен со 4:0.

Мбапе дојде во ПСЖ од Монако во 2017 година за 180 милиони евра.

Тој има 63 голови, 29 асистенции и три титули во лигата. Статистичарите пресметаа дека талентираниот фудбалер постигнува гол на секои 74 минути. Во натпревар со Тулуз, тој се повреди и предвреме го напушти теренот во второто полувреме.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести