Home » Мбапе е најкорисен играч во светот според ЦИЕС

Мбапе е најкорисен играч во светот според ЦИЕС

by Журнал.мк

Фудбалерот на Пари Сен-Жермен, Килијан Мбапе се најде на врвот на рангирањето на најскапите играчи во светот според „CIES”.

Меѓународниот центар за фудбалски истражувања со седиште во Швајцарија, состави листа на најскапите фудбалери во светот, проценувајќи ја нивната потенцијална трансфер вредност.

Во Топ 10 на ЦИЕС се најдоа:

1. Килијан Мбапе, ПСЖ – 205,6 милиони евра

2. Винисиус Жуниор, Реал Мадрид – 185,3

3. Ерлинг Халанд, Манчестер сити – 152,6

4. Педри, Барселона – 135,1

5. Џуд Белингем, Борусија Дортмунд – 133,7

6. Фил Фоден, Манчестер сити – 124

7. Френки де Јонг, Барселона – 112,5

8. Луис Дијаз, Ливерпул – 110

9. Рубен Диас, Манчестер сити – 109,6

10. Феран Торес, Барселона – 109,5. 

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More