7.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Мајка и бебе во Германија умреле од труење од раствор купен во аптека

Најчитани вести

Бремена мајка и нејзиното бебе починале по употреба на раствор купен во аптека во Келн, јавија германските медиуми.

Минатиот четврток 28-годишната жена и нејзиното бебе, кое во обид да биде спасено било предвреме родено со царски рез, починале откако мајката зела раствор што содржел глукоза. Медиумите соопштија дека жената го купила лекот од аптеката „Хајлиг гајст“.

Обдукцијата покажала дека младата мајка починала од слаба активност на органите, а полицијата соопшти дека е пронајдена токсична супстанција во растворот со гликоза.

Уште едена жена која го користела овој раствор исто така имала здравствени компликации, но таа навреме прекинала да го користи. Лекарите ги пријавиле двата случаи во полиција минатиот четврток.

Полицијата и градските власти ги предупредија граѓаните на Келн да не купуваат или користат раствор базиран на гликоза од наведената аптеката. Тие апелираат оние жители кои имаат ваков раствор дома, веднаш да го донесат во најблиската полициска станица.

Тил Фиксиус, сопственикот на аптеката, не може да објасни како се случило вакво нешто.

„Зачуден сум, не можам да го објаснам ова“, изјавил вчера за новинарите.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести