22.8 C
Skopje
Friday, August 19, 2022

Матарела даде уште време за договор за кризата во Италија

Најчитани вести

Италијанскиот претседател Серџо Матарела изјави дека го прифатил барањето на политичките лидери да им остави уште време за формирање нова коалиција како алтернатива на предвремените избори. Тој додаде дека лидерите му рекле оти е можен договор меѓу нив. Затоа, како што рече, со нив повторно би се сретнал во вторник. Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини инсистира на тоа да се оди на предвремени избори, бидејќи тоа било најдобар начин за излез од кризата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com