25.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Мас: Да се спречи избувнување војна во Заливот

Најчитани вести

Грабнувањето на трговските бродови на други земји придонесува кон спирала на ескалација, која може да доведе до војна, изјави германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, предупредувајќи го Иран.

Според Мас, одземањето на британскиот танкер и привременото одземање на уште еден брод ја направи посеризна и поопасна ситуацијата во Заливот отколку што реално е.

Според него, напорите на Европа се фокусирани на тоа каналите за комуникација да останат отворени за „гласот на разумот“.

Тоа е само заради спречување на војната, рече Мас.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com