21.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Маслото за јадење во Косово се продава за 3.5 евра

Најчитани вести

Цената на маслото за јадење во Косово достигна 3,5 евра, а граѓаните ги празнат полиците, јавуваат приштинските медиуми.

За вечерва пред Министерството за индустрија, трговија и претприемништво најавуваат ригорозни контроли за стопанските субјекти.

Во соопштението на министерството се наведува дека некои трговци прво ги испразниле полиците, за да се создаде впечаток на недостиг.

Владата во Прштина пред само еден ден им се закани на трговците кои ги злоупотребуваат цените, а нафтата поскапе за речиси 50 отсто.

Премиерот Албин Курти вели дека Косово има најскапо масло за јадење во светот, а цената е вештачки надуена. Тој вели дека трговците сакаат да профитираат од кризата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com