Home » Маск купи акции во Твитер

Маск купи акции во Твитер

by Журнал.мк

Илон Маск се здоби со 9,2% од акциите на Твитер, јавува Би-Би-Си.

Веста предизвика остар скок на акциите на компанијата за 25 отсто. Основачот на Tesla купи 73.486.938 акции на социјалната мрежа на 14 март.

Тие вредат вкупно 2,89 милијарди долари.

Милијардерот е редовен корисник на социјалната мрежа и има над 80 милиони следбеници. Купувањето на акции во компанијата доаѓа во време на неодамнешните изјави на Маск дека „сериозно размислува“ да постави своја платформа за социјална комуникација.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More