21.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Марк Еспер официјално номиниран за министер за одбрана на САД

Најчитани вести

Белата куќа официјално го номинира Марк Еспер за министер за одбрана, функција која од минатиот месец тој ја извршува во својство вршител на должност.

Тој би требало да го наследи поранешниот министер за одбрана Џим Матис, чија оставка пред седум месеци покрена во Пентагон досега незабележан период на нестабилност на највисоко ниво.

Пентагон соопшти дека со номинирањето на Еспер за новата должност, тој престанува да биде вршител на должност министер за одбрана.

Наместо Еспер, за вршител на должност министер за одбрана ќе биде поставен Ричард Спенсер, кој од август 2017 година ја врши функцијата цивилен раководител на американската Воена морнарица.

Се очекува Спенсер да биде кратко на министерската функција, бидејќи Еспер уште в четврток би требало да биде потврден како нов шеф на Пентагон, по што ќе положи заклетва, а Спенсер ќе и се врати на Воената морнарица.

Сенатот, каде мнозинството го сочинуваат републиканците, денеска треба да одржи сослушување на Еспер, кој стана вршител на должност министер за одбрана на САД откако времениот шеф на Пентагон Патрик Шенахан ненадејно поднесе оставка.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com