25.8 C
Skopje
Thursday, July 7, 2022

Маркоска: Ребалансот обезбедува заштеда од 200 милиони евра и повиоски плати, пратениците да го поддржат

Најчитани вести

Пратеничката од редовите на СДСМ, Даниела Маркоска, ги повика нејзините колеги во Собранието да го поддржат ребалансот на Буџетот за оваа година со кој, како што рече, се обезбедува заштеда од 200 милиони евра и повиоски плати.

Маркоска пред новинарите посочи дека овој ребаланс е важен затоа што со него во време на најголема светска економска криза, се прават сериозни кратења во делот на расходите, а средствата се пренаменуваат за мерки за помош на граѓаните и компаниите.

„Заштедата од 200 милиони евра ќе се искористи за засилена заштита на животниот стандард на граѓаните, особено на ранливите категории, понатаму, за финансиска поддршка на ликвидноста на компаниите, но и за повеќе средства кон земјоделците со цел зголемено производство на храна. Преку навремени и ефикасни мерки, се справуваме со последиците од глобалната економска криза, покажавме дека и во време на најголема светска економска криза, платите и пензиите можат да растат, трошоците да се намалуваат и стандардот на граѓаните да биде заштитен“, рече Маркоска.

СДСМ очекува согласно роковите, ребалансот да се најде пред пратениците на матичната комисија, а потоа и на пленарна седница. Маркоска изрази очекување дека опозицијата наместо со блокади и кочења, ќе придонесе со аргументирана дебата и конструктивност при носењето на ребалансот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com