-8.2 C
Skopje
Tuesday, January 25, 2022

Маричиќ: Реален е извештајот на ЕК за напредокот на Македонија

Најчитани вести

„Извештаите на ЕК за напредокот на Македонија се реални, во делот на судство има голем напредок, уважени се напорите за активноста на Судскиот совет, има пофалби за Академија на судии, има повеќе елементи дека се спроведуваат реформите. Се движиме во вистинската насока. Имаме средна оценка, умерено подготвен. Јавниот сервис не е чепнат затоа што има премногу критични околности. Се продолжија случаите на СЈО, има многу работи кои се направија за овие 4 години кои не придвижија од „заробена држава“. Не треба да заборавиме дека година ипол се занимаваме со ублажување на ковид последиците. Реален е извештајот, факт е дека е добро што опозицијата е во Собранието“ – вели Бојан Маричиќ, министер за правда во Студио 10 на ТВ24.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com