18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Маричиќ: Подготвени сме за модерен попис

Најчитани вести

Државата е подготвена за спроведување на пописот според највисоките светски и стандардите на Еуростат. Сè што се прави за пописот е според стандардите на Еуростат и е вградено во Законот за попис, вели министерот за правда Бојан Маричиќ.

– Најдобар доказ дека пописот ќе биде валидна статистичка операција е тоа што ќе биде спроведен според највисоките меѓународни стандарди и стандардите на Обединетите Нации. Тој ќе биде направен од стручните лице од Државниот завод за статистика, без вмешување на политика. Целта е пописот да се направи со денешните современи технолошки можности и сите добиени информации да бидат проверливи, истакна вечерва министерот Маричиќ во интервју за Канал 5 Телевизија.

Говорејќи за тоа кој се ќе се попишува, министерот кажа дека ќе има три категории, а добиените резултатите ќе се проверуваат.

– Ќе се попишуваат три категории на граѓани. Првата, вкупното население, каде спаѓаат резидентно и нерезидентно население, потоа резидентно население и неразидентно население. Мислам дека е сосема валидно, држава која со години иселувањето на населението го декларира како проблем, да знае точна бројка на иселени лица. Да дознаеме каде се отселени, да видиме кој е трендот и причините на иселување, а со тоа и што да се преземе за овој проблем, потенцираше Маричиќ.

Министерот за правда кажа дека сите добиени податоци од попишувањето ќе бидат анализирани и проверувани. Поради вкрстената проверка на информациите секои лажно давање информации ќе биде строго санкционирано. 

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com