-2.2 C
Skopje
Sunday, February 5, 2023

Маричиќ на средба со Готскова- Борбата против корупцијата ќе биде продолжена и продлабочена

Најчитани вести

Министерот за правда Бојан Маричиќ на денешната средба со новата директорка на Регионалната антикорупциска иницијатива (РАИ), Десислава Готскова, и посака успех во работата со уверување дека соработката во борбата против корупцијата ќе биде продолжена и продлабочена.

На средбата, министерот Маричиќ истакна дека борбата против корупцијата е високо на агендата на Владата на Република Северна Македонија, за што говори и поддршката и потпишувањето на Меѓународниот договор за размена на податоци за проверка на изјавите за имотна состојба што беше подготвен во рамките на Регионалната антикорупциска иницијатива (РАИ).

Овој договор го имаат потпишано Република Северна Македонија, Република Србија и Република Црна Гора, во март месец оваа година, а негова ратификација во Собранието на Република Северна Македонија се очекува кон крајот на оваа година, појаснуваат од Министерството за правда.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести