Home » Маричиќ во Париз на конференција за последиците од војната во Украина на евроинтеграцискиот процес

Маричиќ во Париз на конференција за последиците од војната во Украина на евроинтеграцискиот процес

by Журнал.мк

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ од денеска е во дводневна работна посета на Париз, Франција, во чии рамки ќе оствари средба со Клемент Бон, Државниот секретар за европски прашања на Република Франција, со политичкиот советник за Балканот на претседателот Макрон, Изабел Думонт, а во францускиот Сенат ќе се сретне и со претседателот на Комитетот за Меѓународни прашања и одбрана, Кристиан Камбон.

Дополнително, вицепремиерот Маричиќ ќе земе учество на конференцијата Балкански дијалози, на тема: „Последиците од војната во Украина на евроинтеграцискиот процес“, на која ќе учествуваат високи државни претставници од регионот и од Европа. На маргините на конференијата вицепремиерот Маричиќ е планирано да се сретне и со својата црногорска колешка, Јована Маровиќ.

Оваа посета вицепремиерот Маричиќ ја реализира во исклучителен важен период и за Унијата и за регионот, а во фокусот на разговорите ќе бидат француската поддршка и можноста за напредок во нашите евроинтеграции, за состојбата во преговорите со Бугарија, за новите предизвици од воената агресија врз Украина и за клучните приоритети на Владата во реализирањето на европските реформи.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More