30.8 C
Skopje
Tuesday, July 27, 2021

Марио Кордиќ избран за градоначалник на Мостар

Најчитани вести

Во третиот круг избори во Градскиот совет на Мостар, 17 советници гласаа за Марио Кордиќ. Со тоа, кандидатот на Хрватската демократска заедница на Босна и Херцеговина (ХДЗ БиХ), Марио Кордиќ, актуелен директор на здравствениот дом во Мостар, е избран за нов градоначалник на Мостар.

Во третиот круг во Градскиот совет на Мостар, 17 советници гласаа за него, додека неговиот противкандидат Златко Гузин (Коалиција за Мостар) доби еден глас помалку.  Две гласачки ливчиња беа неважечки.

Во третиот круг, за избор на прв човек на Мостар беше неопходно просто мнозинство, односно 18 гласови или помалку – во зависност од бројот на неважечки ливчиња, појаснува Анадолија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести