28.8 C
Skopje
Sunday, June 20, 2021

Мараја Кери во центар на скандал: Ја тужи нејзиното семејство, а можен е и сатанизам?

Најчитани вести

Мараја Кери, позната во јавноста како пејачка која заработува милиони секоја година на Божиќен хит, а зад која стојат бројни скандали, денес го прослави својот 51 роденден. Многумина за неа рекоа дека е една од најголемите диви, а сега привлекува внимание со скандали. Имено, оваа пејачка неодамна се најде среде правни проблеми со нејзината сестра Алисон (59) и братот Морган (61).

Музичарката во септември минатата година објави мемоари наречена „The Meaning of Mariah Carey“, што му предизвика на нејзиното семејство душевно страдање и го наруши нивниот углед. Алисон Кери поднесе тужба на почетокот на февруари до Врховниот суд во Њујорк, за која известуваа бројни светски медиуми. Таа во тужбата тврди дека книгата на Мараја Кери упатила бројни обвинувања против неа, без никакви докази за нив.

Откако јавноста дозна за тужбата, Алисон тврдеше дека Мараја намерно и нанела емоционална штета затоа што опишала многу лични приказни во книгата, од кои некои се лажни. Вклучувајќи и инцидент во кој таа наводно и ја дала на својата сестра Валиум, и се обидела да ја воведе во светот на проституцијата. Алисон исто така ги оспорува обвинувањата дека ја малтретирала Мараја и ја испрскала со врела вода.

Алисон во тужбата тврди дека Мараја го искористила својот статус за да ја нападне за да ги промовира своите мемоари. Неа и пречи што излезе во јавноста со тоа иако е свесна дека Алисон има траума поради наводната злоупотреба што ја претрпела од нивната мајка. Имено, Алисон рече дека нејзината мајка ја подложила на сатански ритуали и сексуални активности во нејзината младост, иако имала само 10 години.

Алисон бара обештетување од дури 1,25 милиони американски долари за овие обвинувања, и и понудила на својата сестра да се спогодат, но не добила никаков одговор од правниот тим на Мараја. Мараја Кери се уште нема дадено јавно соопштение за инцидентот.

Откако нејзината сестра ја тужеше за емоционална штета и оштетување на угледот, нејзиниот брат Морган ја тужеше од истите причини.

Во книгата, таа го опиша Морган како деструктивен и насилен, а во своите мемоари се присети на наводната семејна борба што се случила во нејзиното детство. Морган тврди дека настанот бил целосно измислен и дека книгата лажно сугерира дека бил насилен. Тој влета и во други премини и ја тужеше неговата сестра за тврдење дека се обидел да изнуди пари од неа кога таа станала успешна.

„Тој во никој случај не е љубоморен на огромниот уметнички и личен успех на неговата сестра“ – пишува во тужбата што ја достави до судот на Менхетен.

Покрај неодамнешните скандали со семејството, Мараја беше фатена во центарот на скандалот во 2019 година кога ја искористи картичката на својот асистент за да плати скапа пластична операција и премногу чести шопинг патувања. Тогаш странските медиуми наидоа на документи кои кажуваат колку Мараја потрошила на пластична операција, за која тврди дека никогаш не направила.

„Мараја не сакаше луѓето да знаат колку оди на шопинг и колку всушност користи естетска хирургија, па тие трошоци ги наплати на картичката на нејзината поранешна асистентка Лиана или поранешна менаџерка Стела. Таа има свој Амекс, но нејзиниот тим и дозволува да има само една картичка затоа што троши ужасно многу и тие би откажале сè за неа – изјави за странските медиуми во тоа време член на тимот на пејачката.

Поранешната асистентка жртва на насилство

Мараја тогаш беше на суд со поранешната асистентка Лијана Шахназаријан затоа што и должеше околу 500.000 евра и ја навредуваше на расна основа заедно и беше насилна кон неа заедно со менаџерот на Мараја, Стела Булочников. Имено, Лиана работела за Мараја од март 2015 година, но таа не била баш најдобра асистентка. Во име на пејачката си купила гардероба со картичка наменета за деловни обврски, а не приватни. Мараја ја отпушти во ноември 2017 година.

Пред очите на Мараја Кери, се случило психичко и физичко насилство врз Лиана, на што таа не реагирала и се преправала дека сето тоа е нормално. Стела ја удрила Лиана по задникот и градите. Таа ја нарекувала погрдни зборови и ја навредувала. Сепак, Лиана не беше единствената жртва на насилство. Американските медиуми тогаш напишаа дека поранешниот менаџер Стела на другите вработени им ги покажувала градите, ги испрашувала дали мирисаат нејзините интимни делови и уринираше на нив. Ужасни детали за споменатите настани откри нејзината внука Зарина Бурбаки, која бара обештетување од неверојатни 155 милиони долари. Ова не е прв пат Стела и Зарина да се појават на суд. Стела неодамна ја тужеше Зарина за лошата врска помеѓу пејачката и неа, додавајќи дека Зарина ја украла. Внуката ги отфрли сите обвинувања.

Бидејќи на драмата и нема крај, се дозна дека Стела ја тужела Мараја Кери со обвинувања дека музичарката се дрогирала и дека и ги должи хонорарите. Меѓутоа, Мараја и Стела постигнале спогодба.

Проблеми со дрога и алкохол

Покрај обвинувањата дека таа се дрогира, многу извори истакнуваат и дека Мараја има проблем со алкохолот. Нејзините најблиски често стравуваа дека пејачката ќе заврши исто како Витни Хјустон. Нејзиниот брат честопати им велеше на медиумите дека верува дека неговата сестра ги решава нејзините проблеми со шампањ и вино.
Покрај тоа, тој рече дека таа користи лекови за нерви и смиреност на дневна основа и дека нејзините проблеми траат уште од 2001 година кога доживеа емоционален и физички слом. Имено, пејачката изведе стриптиз за време на преносот во живо, по што беше хоспитализирана.

Афера со мажи

Три години по првиот албум на Мараја Кери, таа се омажи за Томи Мотол, шефот на „Сони мјузик“, кој всушност ја откри гледајќи ги нејзините видео демо-снимки, го обезбеди првиот договор и ја убеди да сними божиќен албум со нејзиниот најголем хит „All I Want For Christmas Is You“. Таа беше омажена за него до 1998 година, а двојката не е позната по големи скандали, иако подоцна го опиша својот поранешен сопруг Мараја, во веќе споменатите мемоари, како „посесивен сопруг кој не сака ни да оди по хамбургери“ . Таа исто така го опишала како љубоморен сопруг кој го контролирал секој нејзин потег.

Додека го снимаше спотот за песната ‘Bye, Bye’, таа го запозна актерот Ник Кенон, со кого се омажи во април 2008 година и набргу потоа остана бремена, а веста ја објави само во 2010 година. Тогаш тие гордо објавија дека очекуваат близнаци. Истата година, пејачката зборуваше за Access Hollywood за наглото прекинување на нејзината прва бременост.

„Некако не разбуди и нè однесе на многу темно место“, рече Мараја за искуството со спонтан абортус, додавајќи дека веќе долго време не може да зборува за тоа.

Сепак, очигледно преовладуваа некои несогласувања бидејќи парот се разведе во 2014. И после тоа, Мараја се поврза со разни мажи и дека е во сериозна врска беше потврдено со свршувачката со австралискиот милијардер Џејмс Пакер во 2016 година. Тие беа заедно помалку од една година, но не стигнаа до олтарот. Пејачката го чуваше прстенот, па во 2018 година го продаде за нешто повеќе од 18,6 милиони куни. Само шест месеци пред да ја раскине веридбата со Џејмс, пејачката повторно се најде во центарот на скандалот. Овој пат, протече видео од 2016 година на кое Мараја танцува заводливо во скутот на танчерот Брајан Танак и таа е обвинета за афера.

„Не сме запознаени со содржината за која прашувате. Не можеме да потврдиме од каде потекнува или кога дошла“ – ПР тимот на пејачката се правдаше тогаш.

Подоцна беше откриено дека таа исто така му испраќала голи слики и тајно го запознала додека сè уште била верена со Џејмс Пакер. Поранешниот свршеник ја опиша својата свршувачка со Мараја како најголема животна грешка.

Таа во моментов се уште е во врска со, 14 години помладиот Брајан Танака, а навидум идиличната врска е поддржана од мноштвото фотографии на Инстаграм објавени од овој пар.

Сепак, иако се поврзуваше со голем број мажи на Мараја Кери, таа пред две години отворено зборуваше во својот сексуален живот и призна пред јавноста дека нејзината листа сепак не е толку долга.

  • Немав многу партнери, но затоа тие се многу разновидни. Бев само со пет мажи и всушност сум многу чиста – рече Мараја.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести