22.6 C
Skopje
Thursday, June 30, 2022

Манипулации со минимална плата во текстилната индустрија

Најчитани вести

Почнуваат манипулациите со исплатата на зголемената минимална плата. Текстилни работнички од две конфекции во Делчево се пожалиле до невладината Гласен Текстилец дека од 1 јануари нема да добиваат топол оброк и бесплатен превоз од домовите до конфекциите. Сопствениците ова им го соопштиле вчера. Инаку правото на топол оброк и на превоз е укинато од пред десет години и се влезени во бруто платата, а досега ги добивале со цел да ги привлечат и работат за нив.

Граѓанскиот сектор и Сојузот на синдикатите денеска во Штип си подадоа рака. Сметаат дека само заеднички ќе можат да ја добијат битката за колективниот договор во приватниот сектор.

Правото на хранарина и превоз е укинато од пред десет години и се влезени во бруто платата. Граѓанскиот сектор и Сојузот на синдикатите се вклучени во донесување на новиот Закон за работни односи, на кој се работи веќе една година, а Ампева и Димовски очекуваат да се донесе наредната година, по изборите.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com