5.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Малолетници од Прилеп ги промениле скретниците за возот, избегната железничка несреќа

Најчитани вести

Прилепската полиција лишила од слобода тројца малолетници кои можеле да предизвикаат железничка несреќа откако на станицата во Прилеп ги промениле скретниците, со што се менува и правецот на коловозната лента по која се движи возот.

Малолетниците се сомничат дека ова го сториле вчера во периодот од 16.50 до 17.03 часот, а според возниот ред возот требало оттаму да помине за некоја минута подоцна, односно во 17,10 часот. Тие, исто така, одзеле и предмети кои се користат за сигнализација на возовите.

Од вработен во железничката станица тоа било навремено забележано и скретниците вратени во првобитната положба за влез на возот кој се чекал.

За инцидентот бил запознаен Јавен обвинител и по целосно документирање на случајот ќе биде поднесена пријава.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com