8.8 C
Skopje
Sunday, November 28, 2021

Малдиви ќе го градат првиот целосно пловечки град за да се борат со климатските промени

Најчитани вести

Првиот целосно пловечки град во светот ќе се гради на Малдиви.

Егзотичната островска земја неодамна ги објави плановите за создавање на населено место од овој тип, поради реалната закана од поплавување на островите. Малдивите се најниската земја на светот, па доколку продолжи трендот на подигнување на нивото на морето, постои опасност за исчезнување на островите до 2050 година.

Градот ќе биде подигнат во лагуна на неколку минути од главниот град Мале, а неговата форма била инспирирана од коралите. Тој ќе опфаќа површина од 200 хектари, а ќе се состои од илјадници домови. Островите околу лагуната ќе служат како бариера која ќе го штити градот од брановите.

Конструкцијата на градот не бара приземјување, па нема да влијае на коралите, кои се клучен фактор во исхраната на морскиот свет.

Истражувањата за проектот се спроведувале од 2009 година.

Дали градот ќе биде експеримент или пример за тоа како ќе живееме во иднината, останува да покаже времето.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com