22.8 C
Skopje
Friday, August 19, 2022

Макрон: По изборите во Косово, се вклучувам во проблемот со дијалогот

Најчитани вести

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека чека да завршат изборите во Косово за да се вклучи во решавањето на проблемите со дијалогот Белград-Приштина.

Тој ова го изјави во четвртокот на кратката средба со првиот вицепремиер и министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, на крајот на која тој го поздрави српскиот претседател Александар Вучиќ, соопшти српското Министерство за надворешни работи.

За време на генералната расправа на 74. седница на Генералното собрание на ООН, министерот Дачиќ му честиташе на претседателот Макрон за неговиот одличен говор за време на неговата неодамнешна посета на Србија и му пренесе дека неговата посета е една од најдобрите посети на странски службеник во историјата на Србија.

Претседателот Макрон, кој беше придружуван од неговата сопруга Брижит, одговори дека тоа му била посебна чест и големо задоволство.

Тој исто така ѝ рекол на својата сопруга дека министерот има добар глас и дека прекрасно си поминал во Србија, се вели во соопштението.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com