19.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Макрон одреди датум до кој Бугарија и Македонија мора да го решат спорот

Најчитани вести

Францускиот претседател Емануел Макрон испрати доверливо писмо до сите париски амбасадори во земјите членки на ЕУ, во кое ја изразува својата намера да ги започне пристапните преговори меѓу Северна Македонија и Албанија до крајот на годинава.

Макрон во своето писмо постави два конкретни датуми. Првиот е 14 декември – рокот за излез од застојот во спорот меѓу Бугарија и Северна Македонија. До тој датум, двете балкански држави мора да постигнат договор што ќе доведе до надминување на ветото на Софија за почеток на преговори за членството на Македонија, а со тоа и на Албанија во ЕУ.

Вториот датум е 31 декември, кога мора да почнат преговорите со Албанија и Северна Македонија.

Забележано е дека последниот самит за годинава ќе се одржи на 14 декември. Доколку се постигне договор за двете балкански земји, Заедницата ќе може да даде зелено светло на процесот.

Во последниот преостанат месец, до 14 декември, се очекува француските амбасадори во земјите на ЕУ да одржат интензивна серија дневни состаноци за да се обидат да ја спроведат наредбата на Макрон.

Се верува дека главната причина за овој притисок од Елисејскиот суд е поврзана со преземањето на претседателството со ЕУ од страна на Франција на 1 јануари 2022 година. Париз не сака нерешен проблем при неговото започнување.

Макрон доби одобрение за својата иницијатива од водечките гласови во ЕУ – дури и онаа на Ангела Меркел, која ја напушта канцеларијата на канцеларката во Германија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com