15.8 C
Skopje
Monday, October 25, 2021

Макрон нагласи дека дијалогот со талибанците не значи нивно признавање

Најчитани вести

Францускиот претседател Емануел Макрон синоќа во изјава за француската телевизија ТФ1 нагласи дека дијалогот со талибанците не значи нивно признавање.

– Овој дијалог е неопходен поради евакуација. Талибанците го контролираат Кабул и територијата на Авганистан, па затоа мора да водиме разговори. Но, тоа не значи дека ги признаваме. Ние ги утврдивме условите за нив, изјави Макрон.

Според Макрон, условите наметнати на талибанците се однесуваат на почитување на човековите права и „достоинството на авганистанските жени“.

Макрон во саботата потврди дека Франција почна преговори со талибанците за хуманитарни операции и продолжување на евакуацијата од Авганистан.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com