7.8 C
Skopje
Saturday, May 21, 2022

Макрон за пожарите во Амазонија: Нашата куќа е во пламен, ова е меѓународна криза

Најчитани вести

Францускиот претседател Емануел Макрон синоќа предупреди дека пожарите што го пустошат бразилскиот дел од Амазон претставуваат „меѓународна криза“ и ги повика членките на Г7 да разговараат за овој проблем на претстојниот самит во Бијариц, во Франција, викендов.

„Нашата куќа е во пламен. Буквално. Гори Амазонија, градите на нашата планета која произиведуваат 20 отсто од кислородот. Ова е меѓународна криза. Членки на Г7, се гледаме за два дена кога ќе разговараме за овој проблем“, напиша францускиот претседател на Твитер.

Макрон со пораката на Твитер му се приклучи на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутиереш, кој вчера истакна дека е „длабоко загрижен“ заради пожарите во Амазонија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com