8.8 C
Skopje
Monday, December 5, 2022

Макрон: Европа не треба да се плаши од Брегзит без договор

Најчитани вести

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави синоќа дека Европа не треба да стравува од Брегзит без одлука.

Макрон предупреди дека ако новата влада на Велика Британија побара продолжување на рокот по 31 октомври таа треба да достави нови аргументи за да ги оправда.

– Сметам дека не би требало да стравуваме од најлошото сценарио излегувањето на Британија од ЕУ без договор во спротивен случај ќе бидеме заложници на спротивната страна, изјави Макрон..

Тој додаде дека одговорноста за таков чекор на настаните во крајна сметка ќе ја носи Велика Британија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести