25.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Макрон во Белград: ЕУ треба да се реформира па потоа влез за Србија

Најчитани вести

Европската унија треба да се реформира за Србија . Ова го изјави претседателот на Франција на првиот ден од неговата дводневна посета на балканската држава, објавија агенцијата Анадолија и Радио Слободна Европа.

Емануел Макрон е првиот претседател на Франција кој ја посети Србија во последните 18 години. Жак Ширак ја посети оваа балканска земја во 2001 година.

Паралелно со реформите што Србија мора да ги спроведе на својот пат кон ЕУ, блокот треба да се реформира за да биде подготвен за Србија, рече Макрон на прес-конференција со својот српски колега, Александар Вучиќ, за време на официјалната посета на Белград.

Macron верува дека ЕУ не работи добро сега и треба да донесе брзи одлуки и да преземе реформи за да може да работи подобро.
Во врска со прашањето за Косово, францускиот државник рече дека ќе одржи специјален состанок во Париз меѓу лидерите на Косово и Србија , кој исто така ќе се вклучи и германската канцеларка Ангела Меркел. Макрон истакна дека Франција е посветена на изнаоѓање на “глобален и траен договор” за спорот меѓу Белград и Приштина.

“Ако Европа сака да биде силна, може да биде ако Европа и помага на Србија и Косово да постигнат компромис , мислам дека имаме одговорност да ве поддржиме во договарањето”, рече Емануел Макрон.

Според него, Франција и Германија ќе го поддржат продолжувањето на дијалогот помеѓу Србија и Косово за да се најде решение во наредните месеци.

“Не постои чудно или магично решение, ниту во џебовите на Французите, Германците, ниту Американците, одговорот е во вашите срца и умови во донесувањето одлуки “, вели тој.

Ивица Дачиќ истакна дека бојкотот е дел од албанската стратегија и главното од етничките косовски Албанци за обединување на нивната надворешна политика и на крајот создавање на Голема Албанија
Според него, договорот меѓу Србија и Косово исто така ќе биде тест за Европа.

Вукиќ, пак, рече дека Србија сака мир и договор.

Остатокот е сега во рацете на претседателот Макрон, додаде тој. Вучиќ, исто така, рече дека побара од неговиот француски колега да и се помогне на Србија на патот кон членство во ЕУ, но Макрон не го вети тоа.

По прес-конференцијата, Макрон и Вучиќ присуствуваа на церемонијата за потпишување на 22 нови билатерални договори.

Првично, Макрон требаше да ја посети Србија на почетокот од декември 2018 година, но неговата посета беше одложена поради протестите на “жолтите елеци”.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com