14.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Македонските граѓаните кои живеат надвор од државава ќе можат од март да се попишат преку онлајн апликација на дзс

Најчитани вести

Попишувањето на македонските граѓани кои во периодот на спроведување на пописот  живеат или престојуваат во странство ќе се врши по пат на самопопишување преку онлајн апликација која ќе биде достапна на веб-страницата на државниот завод за статистика, во периодот од 1 март до 21 април 2021 година, дообјаснуваат од владата.

Овие граѓани влегуваат во категоријата „вкупно нерезидентно население“ и тоа се лицата кои во времето на пописот престојуваат во странство повеќе од 12 месеци.

ВМРО-ДПМНЕ вчера до собранието достави потписи и записници од иницијативата со која ќе се бара укнување на законот за попис. Од владата остануваат на ставот дека пописот почнува на 1 ви април. 

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com