14.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Македонската армија прославува 30 години од формирањето

Најчитани вести

Централната прослава на 30-годишнината на Армијата на Северна Македонија се одржа денеска во касарната „Илинден“ во Скопје. По тој повод се одржа и дефиле на ешалони составени од припадници на сите команди и единици на АРСМ и современите борбени возила со кои располагаат, а претседателот на Северна Македонија и врховен командант Стево Пендаровски на првиот македонски министер за одбрана Трајан Гоцевски му додели Орден за воени заслуги, логистичка база во Армијата и Организација на резервни офицери. На свеченостите во касарната „Илинден“ присуствуваа и премиерот на Северна Македонија Димитар Ковачевски, министерката за одбрана Славјанка Петровска, началникот на Генералштабот, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, претставници на парламентот и дипломатскиот кор и во пензија. припадници на Армијата

„Армијата е секогаш на првата линија на помош и поддршка за сите нас, а ние посветено продолжуваме да ја модернизираме за сериозна борбена готовност, создавајќи најповолни услови за воениот и цивилниот персонал“, нагласи Ковачевски. Претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски истакна дека АРСМ е кохезивна сила на македонското општество и посочи дека јубилејот се слави во време кога земјата веќе две години е членка на НАТО. На Воениот стадион во Скопје синоќа се одржа презентација на вештините на воените специјалци, како и шест нови американски лесни оклопни транспортери од американско производство кои неодамна пристигнаа и кои, како што беше посочено, значително ќе ја подобрат борбената подготвеноста на Армијата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com