Home » Македонија се подготвува за најтешката зима – како да се запре инфлацијата?

Македонија се подготвува за најтешката зима – како да се запре инфлацијата?

by Журнал.мк

Неопходни се детални анализи за идните мерки за справување со инфлацијата. Експертите велат дека Македонија во голема мера е увозно зависна држава, а тоа е еден од клучните фактори што влијаат на инфлацијата. Ако растат цените на суровините од странство, тогаш неизбежно е дека истото ќе се преслика и на македонскиот пазар.

Во овие услови, според Треновски, особено е важно државата да поведе сметка за трошоците, бидејќи пари има сè помалку, а кредитите се сè поскапи.

Професорот Треновски потенцира и дека мора да се утврди дали и колку имале ефект досегашните мерки, како замрзнати цени или ограничени маржи на одредени производи. Вели дека мора да се следат и пазарните сигнали, односно ако има понуда и побарувачка, мерките може да бидат бескорисни. Тоа во извесна мера се покажало и до сега дека и покрај ограничувањата, реално на пазарот одредени производи се нудеа и се купуваа по значајно повисоки цени.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More