1.8 C
Skopje
Saturday, February 4, 2023

Македонија од УЕФА бара најостра казна за пцуењето на Арнаутовиќ

Најчитани вести

Австрија го отвори Европското првенство со победа од 3: 1 против Македонија, а по натпреварот најмногу се зборува за прославата на голот на Марко Арнаутовиќ.

Целта за историскиот триумф, првата победа на Австрија на Евро во историјата и првата победа на големите натпреварувања по Светското првенство 1990 година, Арнаутовиќ го прослави со серија вулгарни навреди што му ги исфрли на српски на ривалот Езгјан Алиоски.

„Да ти ја е**м мајка ти“, е само една од пцостите што му ги упати на противникот со кој се судри за време на играта, а имало и други зборови што луѓето од овој регион ги разбираат. Арнаутовиќ е дете на Србин и Австријка, па му се обрати на Алиоски на јазик за кој беше сигурен дека ќе го разбере. Австрискиот офанзивен играч е инаку познат по своите примитивни испади.

После натпреварот, Македонците побараа од УЕФА строго да го казни австрискиот напаѓач.

“Го осудуваме националистичкиот излив на Марко Арнаутовиќ против Езгјан Алиоски. Доставивме официјално писмо до УЕФА со кое бараме најстрога казна. Ние секогаш сме против национализмот, дискриминацијата, навредите и сите други испади што не се во духот на фудбалот.“ , се наведува во писменото барање на Фудбалскиот сојуз на Македонија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести