10.4 C
Skopje
Sunday, September 25, 2022

Македонија оди на избори, но со каков изборен модел?

Најчитани вести

Од опозициската ВМРО ДПМНЕ велат дека нема време за промена на изборниот модел, па така власта нема да успее да обезбеди комплетна поддршка при евентуална промена на изборниот законик, што пак по правило треба да биде прифатен од најголемите политички чинители во општеството.

Дали ќе се промени изборниот модел за предвремените избори што доаѓаат во април, засега останува енигма, но јасно е дека и покрај тоа што земјата излезе од политичката криза, а авторитарниот режим беше срушен и натаму ќе функционира Пржинскиот модел со сто дена техничка влада пред избори.

Интересно е што владејачката СДСМ излезе со поддршка за изборен модел по принципот на една изборна единица, што е доста прифатлив за малите партии кои би добиле поголема шанса да освојат пратеник и да влезат со свој претставник во парламентот.

Премиерот Зоран Заев пак по лидерската средба која што се оддржа кај претседателот Стево Пендаровски, соопшти дека сигурно ќе се вметнат сите препораки на ОБСЕ и ОДИХР.

За ДУИ, исто како и за ВМРО ДПМНЕ промена на изборниот модел е недозволиво во изборна година, па тоа прашање најверојатно ќе биде турнато под тепих до некоја наредна прилика.

Извор: Центар

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com