-0.2 C
Skopje
Monday, February 6, 2023

Македонија напредуваше две места, Бразил ја „скокна“ Франција

Најчитани вести

Иако од почетокот на јуни не одигра ниту еден натпревар фудбалската репрезентација на Македонија напредуваше две позиции на ФИФА-листата, која по завршувањето на првенствата на Африка и Јужна Америка и Голд купот доживеа сериозни промени. Швајцарија и Данска испаднаа од Топ 10, а во ова друштво се вратија Аргентина и Колумбија.

На најновата листа на ФИФА, Македонија ја дели 71 позиција со репрезентацијата на Кина. Македонската репрезентација напредуваше благодарение на падот од 11 места на Боливија и на Панама која назадуваче четири позиции.

Од противниците на Македонија во Г-групата за пласман на ЕУРО 2020, напредок на листата бележат Словенија и Латвија, додека назадуваа Полска, Австрија и Израел.

Полска се наоѓа на 20 место, Австрија на 27, Словенија е 63, Израел 84, а најлош рејтинг има Латвија, 134 место.

Во Топ 10 само Белгија и Англија ги задржаа своите места. Белгијците се лидери пред Бразил и Франција. Бразилците ја минаа Франција благодарение на трофејот на Копа Америка.

Следуваат Англија, Уругвај, Португалија, Хрватска, Колумбија, Шпанија и Аргентина.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести