27.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Мажите кои имаат подебела партнерка се посреќни, тврдат истражувањата. Еве ги и аргументите

Најчитани вести

Машко-женксите односи се предмет на голем број научни истражувања, чии резултати често предизвикуваат јавна реакција

Така беше и со новото истражување кое покажа дека мажите кои се оженети со полни-дебелки жени се посреќни отколку оние кои се во брак со слаби жени.

Дебелкитежени се покажаа како повеќе духовити, посамоуверени и грижливи сопруги кои ги прават своите мажи порелаксирани и задоволни.

 Односот помеѓу мажите и жените е основа на истражувањето на многу научници од различни области на науката. Резултатите од голем број вакви истражувања го привлекуваат вниманието на јавноста, а така беше и со последното истражување. Имено, мексиканските научници одлучија да ја анализираат тежината на брачните партнери и да проверат дали постои врска помеѓу тежината и брачната среќа. Мексико последните години се бори со проблемот на дебелина бидејќи повеќе од 70% од возрасната популација страда од прекумерна тежина. Едно време тие од Американците ја зедоа титулата „најдебела нација во светот“, па не е изненадувачки што се заинтересирани за овој вид истражување. Добиените резултати предизвикаа лавина реакции и поделени мислења. Она што заклучија научниците е навистина интересно!

Пополните жени се поискрени во врските

Студиите за машко-женски односи покажаа дека посреќни се оние мажи кои се во брак со жени за кои се смета дека се полнички, со плус големини, со поголеми облини, крупни, зависно од терминот што го користеа. Компаративна студија покажа дека овие мажи биле дури 10 пати посреќни од мажите кои се ожениле за слаби жени. Овие студии исто така покажаа дека мажите кои се во брак со подебели жени е полесно да ги решат своите секојдневни проблеми и да се смеат многу повеќе секој ден. Според една теорија, резултатите од ова истражување всушност покажуваат дека подебелките жени се повнимателни и посветуваат посебно внимание на потребите и очекувањата на своите мажи. Следствено, и нивните мажи се посреќни. Повеќето мажи кои се во брак со полни жени ги сметаат за поискрени во врската затоа што не ги кријат своите маани. Исто така, тие се посамоуверени и свесни за своите маани што ги прави уште попривлечни. За мажите, важен фактор се покажа и фактот дека пополните жени имаат поголеми шанси за успешна бременост затоа што имаат пошироки колкови, што ги прави посоодветни за породување.

Причини зошто крупните жени се подобри сопруги

Покрај горенаведеното, ова психолошко истражување спроведено под водство на др. Филемон Алварадо и сор. Едгарда Моралес откри уште неколку причини зошто пополните жени ги прават своите сопрузи посреќни. Некои од овие причини изгледаат навистина неверојатни, некои се духовити, а за некои би рекле банални. Дали е ова навистина случај секој од нас најдобро ќе процени за себе. Подолу можете да видите кои други аргументи мексиканските научници ги изнесоа во својата теза дека подебелките партнеркисе подобри жени.

1. Тие не бараат совршен физички изглед од своите сопрузи

2. Тие се одлични готвачи кои уживаат во храната и оброците со нив ќе станат вистинско задоволство

3. Тие се едноставни и лесни за задоволување дури и за мало нешто и знак за внимание

4. Тие имаат одлична смисла за хумор погодна за одржување на среќна врска

5. Тие обезбедуваат одлични прегратки и се многу романтични

6. Тие се побезбедни затоа што го прифаќаат фактот дека нивните тела се такви и не се обидуваат да се вклопат во социјалните стандарди

7. Колку е поголема личноста, толку повеќе има љубов во неа.

Во секој случај, вистинската среќа меѓу партнерите се определува не само од тежината, туку и од љубовта и жртвата и заедничката работа во врската. Дали некој ќе ја најде својата среќа со слаба или дебела личност на крајот на денот, зависи само од личните преференции на секој човек. Што мислите за оваа теорија?

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com